pondelok 28. septembra 2015

koriander, kultúra, káva, kráčanie a krásna pláž

Blší trh pri St. Apolónia. S Clàudiou, katalánskou študentkou umenia sme si urobili super sobotu.Tá šialená zmeska ľudí, ktorá víkend čo víkend vysype na zem svoje poklady a vykrikuje si reklamu. Od paničiek s obrusmi až po afričanov s príslušnestvom ku nokii 3310i a originálmi raybanov za 5 éčiek. Odchádzam "len" s oldschool šúľačkou a košeľou pull&bear za 50 centov.
Keď budem veľká, vrátim sa a odnesiem si pár starožitností. 




Naša cesta vedie ďalej do jedného z najfascinujúcejších múzeí, aké som kedy videla. Je v Beléme a veľmi rada Vás tam zavediem. Seriózne konkuruje Centre de George Pompidou. 


Oceán. Nedeľa na pláži so spolužiačkami z celej Európy. Tie Angličanky sú naozaj osobité, ale v dobrom slova zmysle.
Voda neskutočne studená, ale my sa tak ľahko odradiť nedáme. 


Večer patrí opäť Clàudii a poézii v Estação Cultural, veľmi zaujímavému miestu asi 300 metrov od môjho bytu.

Včera mali Katalánci hlasovanie o nezávislosti. Výsledok bol za. Clàudia mi vysvetľuje, prečo je independentistka a prečo si tým ale nie je istá.
Pýta sa ma na situáciu na Slovensku. Keď jej hovorím, že ľudí, ktorí utekajú,aby si zachránili holý život u nás voláme "možnoteroristi", krúti hlavou. 
A ja s ňou, odtiaľto mi nič iného nezostáva. 

V zelovoci sa mi tradične prihovorí predavač, pôvodom Bangladéšan. Už minule som mu vysvetlila, že mu číslo nedám, ale evidentný nedostatok sociálneho kontaktu ho nezastaví a tak mi rozpráva o svojom živote v Londýne, ako tam mal super džob a "all that white people that loved me so much" , ale úrady mu odmietli predĺžiť povolenie na pobyt. Domov sa vrátiť nechcel, tak si otvoril v Lisabone zelovoc a naďalej sníva o biznise v Londýne. Hindi je inak z lexikologického hľadiska veľmi zaujímavý jazyk, aj to som sa dnes dozvedela. 


Zopár veciam nerozumiem:

Prečo sa hodiny lexikológie zmenili na túlanie filozofiou. Profesorka Palmíra (áno, naozaj sa tak volá) vyslovila jednu zaujímavú vec: Dokázať pravdivosť nejakého tvrdenia je nemožné. Vždy je však možné (a to sa máme ako mysliace tvory snažiť pri argumentovaní) dokázať mylnosť antitézy.

Prečo tu nemajú tofu a prečo dávajú všade cukor. Btw, objavujem ďalšie indické korenia, návrat na Slovensko bude po gastronomickej stránke bolestný. Napríklad trs čerstvého koriandru tu dostať za pár centov, zatiaľčo v bratislavskej Bille si za dve stonky v plastovom obale pýtajú nekresťanské peniaze. 


A nakoniec, prečo je tunajšie H&M asi šesťkrát väčšie, než to naše (a to je Portugalcov všeho všudy 10 miliónov). 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára