Po prestávke som späť. Udialo sa veľa vecí. Najprv som s verdiktom zápal priedušiek antibiotikami strávila dva dni v posteli.
V núdzi spoznáš priateľa, nič nepadne lepšie ako keď niekto navarí domácu polievku a donesie ti ju cez pol Lisabonu.
Podobné stavy sú ideálne aj ja spoznávanie verejného zdravotníctva.
Pohotovosť tu vyzerá ako v modernej krajine (čo sa o slovenských štátnych nemocniciach nedá povedať),človeka tu na privitanú očekuje sestrička, ktorá potom stanoví stupeň závažnosti a označkuje ťa príslušným párty náramkom ako v Unique-u na semafór žúre (zelená,žltá,červená) Ja som vyfasovala zelený, čiže lajt prípad a po 4 hodinách čakania som sa dostala ku lekárovi. Žltí ale čakali ešte dlhšie.
Návštevou ma poctila Lenka s bryndzou a margotkami. Máme naozaj pekný portugalský čas.
Došlo aj na chobotnice
Objavujem ďalšie miesta, tentokrát nie veľmi portugalské. Kafé Copenhagen, zasadené v malebnom námestí Largo dos Flores je de facto ostrov Severu.
Úplne iný univerz.
Lisabon je fajn, ale víkendy treba cestovať. S obmedzeným rozpočtom a rozrobenými esejami do školy, ale predsa.
Sadáme do auta, hudbička, slniečko, partia, vietor vo vlasoch.... Idylku zabíjajú len drahé diaľnice. Už chcem mať vodičák aj ja.
Mesto Nazaré je známe jednými z najväčších vĺn na svete. Odfotiť sa to nedalo, ale v momente, keď sa lámali bolo vidieť dúhu.
Típci tu dokonca lovia.
11.Novembra oslavujeme v záhrade Amnesty Internacional 40.výročie Angoskej "nezávislosti". Úvodzovky pre to, lebo tamojší prezident je tam už 35 rokov a 15 ľudí v lete zatkli, lebo mali pri sebe "zakázané" knihy.
Ľud kričí spolu so spevákmi "Liberdade já!", čokoládové deti sa napriek pokročilej hodine hrajú na ihrisku vedľa, inak to vyzerá ako mini open air festival. Dosť cítiť gandžu, hot dogy predávajú s vysokohorskou prirážkou a v tojtojkách, keď sú na stagei vedľa silné basy, ti nie je všetko jedno. Zbierame sa na podporu tých väzňov, v pozadí ešte počujem "Liberdade, já" a vraciam sa dom s pocitom, že tieto gestá nie dú dosť. A potom sa dozvedám, že sa ide stavať v Slovinsku Plot.
Vnímam, že posledné dni sú historicky významne, nás tu sa to akoby netýka, akoby sme boli príliž vzdialení, príliž zaneprázdnení diskusiou, či bol Jackson Pollock naozaj umelec.
Žijem si predsa normálny život študenta jazykov v Lisabone. Tlačím sa v metre, tlačím sa ovocím. Vešiam prádlo na balkóne, kupujem Portské v supermarkete a všade čakám v radoch. Píšem recenzie na eseje o Camõesovi, čítam Becketta a vybavujem si stáž s profesorkou sociolingvistiky.
Niekedy strácam dobrú náladu. Napríklad keď v jeden deň prídem o nabíjačku na telefón, 2 kufre (domáca mi ich vraj vyhodila, lebo ich považovala za smeti
) a kartu na metro (ktorá sa mi, našťastie, po dvoch dňoch vrátila).
Teroristický útok na Paríž sme zaznamenali pri večeri s francúzmi asi 20 min po streľbe.
Desí ma to, v Paríži mám zopár priateľov, našťastie sa nikomu z nich nič nestalo.
Keď som potom videla vyhlásenie ISIS, ktorým sa prihlásili k útokom, prišlo mi zle.
Torre de Belém, UNESCO pamiatka v Lisabone je nasvietená francúzskou trikolórou a ja sa hanbím, lebo ani neviem, ako vyzerá vlajka Sýrie.
Lebo to muselo buchnúť tu, aby sme to začali brať vážne. A začneme vôbec?
Myseľ mi blúdi od mojej babičky, ktorá v 14tich kopala zákopy, až po moje kačacie spolužiačky, ktoré za 120 min lexikológie urobia 10 selfíčok s unudeným ksichtom a milión filtrami. K tomu nezabudnú tweetovať " Vstávať do školy zabíja".